Мета: ознайомити учнів з будовою
атмосфери, властивостями повітря та їх значення для Землі; дати уявлення про
значення повітряної оболонки Землі; розвивати первинні практичні вміння
розрізняти особливості атмосферних шарів; виховувати інтерес до пізнання
навколишнього світу, комунікативність. Формувати комунікативну та інформаційну
компетентності.
Обладнання:
підручники,
атласи, схема «Будова атмосфери».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
Перший етап орієнтації:
1. Орг. момент
2. Орієнтація в блок-схемі
«атмосфера»
3. Прийом «Відгадай загадку»
-
Один ллє, другий п’є , а третій зеленіє і росте (Дощ,
земля, рослина)
-
Одне рядно сім баб тягло (хмара)
-
Летить – мовчить, лежить-мовчить, коли вмре тоді зареве
(сніг)
-
Без рук, без ніг полем скаче (вітер)
-
Увечері додому злітає, ніч на землі перебуває, ранком
знову летить (роса)
-
Другий етап ціле покладання та проектування: цілі уроку. Прийом
«Подив».
Ця оболонка – великий
диригент, володар життя. Була вона завжди одягнена у ніжно-блакитну сукню з
яскравими сонячними променями. Але одного разу, з’явився «Цар-природи».
Переодягнув він гарну, красиву оболонку у сіру, темну сукню. Почала вона
страждати. Сукня була настільки забруднена, стара, що з’явилися дірки, яких неможна було
залатати.
Оболонка просила
помилувати. Знала, якщо буде страждати вона, то страждатиме і її сестри. «Я –
диригент, без мене все живе на Землі може загинути!» - Повторювала оболонка.
Ви здогадалися, про яку
оболонку йде річ? Хто «цар-природи»? Чому страждає вона?
Протягом декількох уроків
ми будемо вивчати повітряну оболонку Землі – Атмосферу.
Третій етап організація виконання плану
діяльності:
1 Поняття «атмосфера».
Походження повітряної оболонки Землі.
Атмосфера – зовнішня повітряна оболонка Землі.
Утримується біля поверхні нашої планети силою тяжіння і здійснює разом з нею
усі види рухів, в тому числі й рух навколо земної осі.
Скарбниця культур: у філіппінській народній казці «Звідки взялися
місяць та зорі на небі» розповідається:
«Колись, ще за сивої давнини, небо висіло над землею низько-низько».
Чи могло небо, тобто атмосфера, «висіти» низько?
(відповіді учнів)
Висновок: Атмосфера – зовнішня повітряна
оболонка Землі, яка є сумішшю певної кількості газів та водяної пари. Атмосфера
утримується силою тяжіння Землі та обертається разом з нею. Атмосфера –
найлегша і найбільш рухлива повітряна оболонка нашої планети.
Склад
атмосферного повітря (аналіз малюнку у підручнику, ст. 116)
Висновок: Атмосфера – це суміш газів, основними з яких
є азот і кисень.
«Будова атмосфери». (
Аналіз малюнку у підручнику, ст. 117,малюнок у зошиті: блакитним кольором -
тропосфера; синім-стратосфера; темно-синім – верхні шари атмосфери; виділяють
штрихуванням район озонового шару).
В атмосфері виділяють кілька шарів, що
відрізняються між собою температурою, складом й густиною повітря, вмістом
водяної пари; з висотою змінюється, знижуючись, і тиск повітря.
Висновок: Тропосфера є головним
шаром для нашої планети. У ній зосереджено 80% усієї маси повітря. Однак для
життя на Землі важливе значення також мають процеси, що відбуваються в інших
слоях атмосфери.
Значення атмосфери.
Прийом «Усі разом» (робота з підручником, ст.118-119)
Атмосфера – це «броня», яка захищає Землю від
метеоритів, більша частина яких, попадаючи у щільні шари атмосфери, згоряє.
Атмосфера перетворює сонячну енергію за рахунок
відбивання, розсіювання і поглинання. Без атмосфери не було б ні вітру, ні
звуку, ні опадів.
Атмосфера є необхідною складовою існування живих
організмів на Землі.
Четвертий контрольно–
оцінюючий етап:
Прийом « Географічний крос»
Від ультрафіолетової радіації живі організми оберігає…озоновий шар
Від ультрафіолетової радіації живі організми оберігає…озоновий шар
Найбільша частка атмосферного повітря припадає на газ…азот
Нижній шар атмосфери
називають…тропосфера
Озоновий шар знаходиться
в…стратосфері
Найпотужніший шар тропосфери є
на …екваторі
У тропосфері температура з
висотою…знижується
На початку уроку ми з
вами познайомилися з казковим сюжетом. Тепер ви зможете зробити висновок, чому
страждала атмосфера? Хто винуватець її
страждань? Чому сукня змінила свій колір?
Підсумок уроку. Рефлексія
Уявіть собі. Що ви
стоїте на порозі Природи – нашого спільного дому. Зі спільним повітрям, яким ми
ніяк не надихаємося. Як нам жити, щоб наш дім став кращим? Попробуйте
відповісти на це питання вдома.
Або
люди зроблять так,
Що у
повітрі буде менше диму,
Або дим
зробить так,
Що на
Землі буде менше людей.
Висновки. Оцінювання. Взаємооцінювання
Домашнє завдання. Опрацювати параграф 29, відп. на питання, ст. 119. Знайти «Полюс холоду» , « Полюс спеки» ( високий рівень)
Комментариев нет:
Отправить комментарий